Czym kierować się wybierając zmywarkę?

Zmywarka to urządzenie, bez którego trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w wielu domach. Chyba każdy zgodzi się z tym, iż ułatwia ona życie. Urządzenie to nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, ale także i wodę, czyli pieniądze. Na rynku dostępne są jednak różne urządzenia tego typu. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować przy wyborze.

Co wybrać?


Zmywarka już dawno przestała być urządzeniem luksusowym. Dziś spotkać można ją w niemal każdym domu. Jej wybór nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby to się wydawać. Pod uwagę należy wziąć choćby metraż kuchni. Ważne jest także to, czy interesuje nas zmywarka wolnostojąca czy w zabudowie. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Rozmiar


Zmywarki dostępne są przede wszystkim w dwóch podstawowych rozmiarach. Mniejszy model o szerokości 45 cm i większy o szerokości 60 cm. Oczywiście ma to także wpływ na pojemność urządzenia. Jest to ważne przy wyborze urządzenia. Jeśli posiada się dość dużą rodzinę i naczyń do zmywania jest po prostu więcej, lepiej jest sięgnąć po większy model.

Funkcje


Przy wyborze zmywarki szczególną uwagę należy zwrócić na funkcje jakie posiada. Podstawa to możliwość dopasowania intensywności zmywania do stanu zabrudzenia naczyń. Oprócz tego zmywarka powinna posiadać takie funkcje jak zmywanie energooszczędne czy zmywanie szybkie.

Rodzaje zmywarek


Jak już wspomniano, na rynku dostępne są zmywarki w zabudowie oraz wolnostojące. Zmywarka w zabudowanie montowana jest pod blatem. W razie potrzeby można ją całkowicie zasłonić panelem meblowym. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku awarii taką zmywarkę jest trudniej naprawić. Zaletą zmywarki wolnostojącej jest fakt, iż można ją postawić w dowolnym miejscu. Będzie ona jednak zabierać nieco miejsca w kuchni.