Ekspres do kawy- jaki wybrać?

Marzeniem każdego smakosza kawy jest własny ekspres, który przygotuje pyszną aromatyczną kawę nie tylko o poranku. Na rynku jest bardzo wiele różnych urządzeń, wyjaśniamy czym się różnią.

Ekspres przelewowy a ekspres ciśnieniowy 

W ekspresie ciśnieniowym kawa parzona jest pod wpływem wysokiego ciśnienia, do wyboru są duże ekspresy do kawy, często z funkcją mielenia kawy i spieniania mleka oraz ich prostsze wersje- ekspresy kolbowe. Wielu miłośników kawy właśnie tak parzoną kawę uznaje za najlepszą. 

W przelewowych ekspresach do kawy parzenie odbywa się poprzez wrzątek wlewany do naczynia z filtrem i kawą, następnie napój przesącza się przez filtr do specjalnego dzbanka. Takie ekspresy są zwykle zdecydowanie tańsze od ciśnieniowych.

Ekspres na kapsułki a ekspres tradycyjny

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się ekspresy do kawy na kapsułki. Takie ekspresy są stosunkowo tanie w zakupie, można spotkać oferty, gdzie nie kosztują wiele więcej niż ekspres przelewowy. Do tego smak kawy jest porównywalny do tego, który uzyskujemy z ekspresu ciśnieniowego. Takie ekspresy zajmują też mniej miejsca, co jest ważne gdy ma się niewielką kuchnię. Ich wadą jest jednak cena kapsułek, dlatego nie poleca się ich osobom, które piją naprawdę dużo kawy.

Inne sposoby parzenia kawy

Na rynku jest też wiele innych urządzeń do parzenia kawy. Można spotkać kawiarki, które działają podobnie jak ekspres ciśnieniowy, ale też slowpressy i inne, z których kawa przypomina raczej tę z ekspresu przelewowego. Wybór urządzenia zależy jednak przede wszystkim od upodobań i zasobności portfela.