Sztućce – co warto wiedzieć, wybierając je?

Sztućce z pewnością są jednym z elementów wyposażenia, o które należy zadbać na początku, urządzając dom. Ich wybór nie jest jednak dla wielu osób aż taki prosty, gdyż nie tylko istnieje wiele ich rodzajów, ale także znacząco różnią się od siebie zastosowanymi materiałami.

Rodzaje sztućców – ile kupić?

Jak wybrać sztućce w sposób taki, by ich komplet nie był zbyt minimalistyczny? Okazuje się, że nie trzeba kupować każdego dostępnego ich rodzaju, gdyż wielu z nich na co dzień się nie potrzebuje, a zastosowanie niektórych jest na tyle wąskie, że i nawet podczas domowych uroczystości i przyjmowania gości nie byłoby potrzeby ich używania. 

Jednak poza podstawową czwórką, do której należy oczywiście widelec obiadowy, nóż obiadowy, łyżka stołowa i łyżeczka do herbaty, wypada zadbać, aby w domu znalazły się chociaż widelce do ryb, widelczyki do deserów, widelce serwisowe, nóż do nakładania wędlin i sera, łyżeczki do kawy, czy łyżki do nakładania lodów. Do podstawowych sztućców należą też łyżeczka do cukru, szczypce serwisowe, łopatka do ciasta, czy szczypce do spaghetti.

Powyższe rodzaje sztućców stworzą już dość elegancki komplet, świadczący o znajomości etykiety.

Na jaki materiał się zdecydować?

Wiele osób ma problem z tym, jak wybrać sztućce w taki sposób, aby były one maksymalnie trwałe, ale jednocześnie też dość eleganckie. 

Najpowszechniej stosowanym materiałem do ich wyrobu jest obecnie stal chromowo-niklowa 18/10, czyli zawierająca 18% chromu i około 10% niklu. Popularna też jest stal 18/0, czyli niezawierająca niklu, na który część osób jest uczulona.

Takie stalowe sztućce są bardzo trwałe, a do tego niezwykle mało reaktywne – ich styczność z żywnością nie owocuje reakcjami chemicznymi, które mogłyby uszkodzić komplet.

Poza sztućcami stalowymi znaleźć można również takie, które wykonane są ze srebra, brązu, czy złota. Są one jednak mniej trwałe, chociaż wysoce ozdobne, gdyż powyższe materiały są bardzo plastyczne, co sprzyja bogactwu wyrazu i pozwala stworzyć niezwykle fantazyjne wręcz komplety. Sztućce takie, poza tymi z brązu, są jednak bardzo drogie i w tym przypadku dobrą alternatywą mogą być sztućce stalowe platerowane złotem.

Bez względu na to, jakie sztućce się wybierze, o każdy ich rodzaj trzeba dbać, a odpowiednie użytkowanie, mycie i czyszczenie poskutkują tym, że będą one w użyciu przez dziesiątki lat, tak samo jak sztućce, które wiele osób posiada dziś w domu, a które często odziedziczone są nawet po pradziadkach.